Soczewki ortokorekcyjne - ortokorekcja na krótkowzroczność. Skuteczna, bezpieczna i odwracalna metoda korygowania wad wzroku

Soczewki ortokorekcyjne - ortokorekcja na krótkowzroczność. Skuteczna, bezpieczna i odwracalna metoda korygowania wad wzroku

Krótkowzroczność jest coraz częstszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży, obecnie mówi się o niej jako o chorobie cywilizacyjnej z powodu wielu godzin spędzanych podczas patrzenia na bliskie odległości, korzystania ze smartfonów i tabletów, oraz coraz mniejszej ilości czasu spędzanego na powietrzu w świetle dziennym. Niestety im wcześniej wada ta pojawia się u dziecka, tym większa jest w życiu dorosłym, ponieważ rośnie wraz z rozwojem organizmu. Ortokorekcja to skuteczny sposób korekcji krótkowzroczności, jak również niewielkiego astygmatyzmu, jednocześnie dająca możliwość zahamowania wzrostu wady wzroku. Skorygowanie wady wzroku jest jednym z kluczowych elementów, jakim zajmuje się okulista dziecięcy, im szybciej problem zostanie zdiagnozowany i wprowadzone zostanie leczenie, tym większe istnieją szanse na ograniczenie przyrostu wady, jak również możliwość życia bez okularów czy tradycyjnych soczewek kontaktowych. Soczewki twarde ortokorekcyjne, inaczej określane jako soczewki na noc, to zupełnie inny produkt, niż ten klasyczny, gdzie mamy do czynienia głównie z soczewkami miękkimi. Ortosoczewki są zdecydowanie inne – pozwalają one zahamować i spowolnić krótkowzroczność u dzieci poprzez pełne skorygowanie wady wzroku oraz peryferyjne rozogniskowanie na obwodzie siatkówki przyczyniające się do zmniejszenia progresji wady. Dzięki nim można żyć bez okularów lub soczewek kontaktowych noszonych w ciągu dnia. Metoda ta jest skuteczna i całkowicie odwracalna.

Ortokorekcja – co to jest?

Ortokorekcja jest to niechirurgiczna metoda korekcji krótkowzroczności i astygmatyzmu poprzez zastosowanie soczewek ortokorekcyjnych, czyli twardych soczewek kontaktowych, które zakładane są na noc. Ten rodzaj soczewek gazoprzepuszczalnych, w przeciwieństwie do miękkich soczewek kontaktowych, nie ma za zadanie poprawić widzenia podczas noszenia ich na oku, ale ma on zmienić krzywiznę rogówki. W ten sposób po przespanej nocy, pacjent może żyć i normalnie funkcjonować bez okularów czy soczewek kontaktowych na dzień. Zastosowanie zwykłych soczewek kontaktowych w ciągu dnia pozwala lepiej widzieć, ale nie hamuje postępu krótkowzroczności. Zastosowanie z kolei ortosoczewek ma za zadanie zahamować postęp wady oraz poprawić widzenie, bez konieczności stosowania laserowej korekcji wzroku, która u dzieci i młodzieży jest przeciwwskazana.

Soczewki ortokorekcyjne – co to jest?

Soczewki ortokorekcyjne mają odpowiedni kształt i w każdym przypadku są one indywidualnie dobrane do pacjenta. W pierwszej kolejności należy określić wielkość wady wzroku pacjenta, jak również wykonać dokładne pomiary rogówki, tj. jej kształtu, wielkości i krzywizny. Niezbędne jest również badanie w lampie szczelinowej, które pozwala ocenić przedni odcinek oka. Poprzez wykonanie topograficznej mapy rogówki, można wykonać konkretny produkt korekcyjny, który zapewni odpowiednie leczenie zdiagnozowanej wady. Działanie soczewek możliwe jest tylko wtedy, gdy zostaną one perfekcyjnie dopasowane do konkretnego pacjenta i tylko wtedy będą one spełniały swoje zadanie, pozwalając żyć bez okularów lub dziennych soczewek kontaktowych. Wszystkie ortosoczewki wykonywane są na indywidualne zamówienie dla pacjenta. Stosowanie ortosoczewek to najbardziej innowacyjna metoda korekcji krótkowzroczności u młodzieży, która w ostatnim czasie osiągnęła szczyty popularności i decyduje się na nią coraz większa grupa osób.

Korekcja wady wzroku ortosoczewkami – na czym polega?

Krótkowzroczność jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku, a u dzieci szybko rośnie. Objawia się ona problemami z widzeniem przedmiotów czy napisów na odległość. W tej wadzie, promienie światła skupiają się przed siatkówką, a nie na niej, ponieważ gałka oczna jest za długa, powoduje to rozmycie obrazu, a widzenie w dali jest słabe. Ortokorekcja to jeden z najlepszych sposobów zatrzymania postępu krótkowzroczności u dzieci, a działanie to jest poparte wynikami wielu badań klinicznych. Choć krótkowzroczności nie można wyleczyć, to stosowanie ortokorekcji pozwala widzieć w ciągu dnia bez okularów. W nocy rogówka zmienia kształt na tyle, by dobrze widzieć w ciągu dnia, a po zaprzestaniu noszenia soczewek wraca do poprzedniego stanu. Jest to bowiem proces odwracalny. Bez wątpienia ta nowoczesna metoda leczenia, jaką jest ortokorekcja może wpłynąć na komfort życia wielu pacjentów.

Ortokorekcja wzroku – dla osób pracujących w trudnych warunkach

Niewątpliwie ortokorekcja jest doskonałym sposobem na lepsze widzenie dla osób, które pracują w trudnych warunkach. Jest ona doskonałą więc opcją dla pilotów, strażaków,  mechaników czy innych osób, dla których noszenie okularów czy dziennych soczewek kontaktowych może być niemożliwe lub po prostu uciążliwe.

Kontrola krótkowzroczności jest niezwykle istotna na wczesnym etapie rozwoju wady, sam proces leczenia jest długotrwały, często wieloletni, jednak zastosowanie sztywnych soczewek na noc, daje możliwość ostrego widzenia w ciągu dnia, jak również chroni oko przed nieodwracalnym ryzykiem wielu chorób takich jak jaskra, zaćma, czy odwarstwienie siatkówki, do których wysoka wada predysponuje.

 

Soczewki ortokorekcyjne
Soczewki ortokorekcyjne