Soczewki ortokorekcyjne dla dzieci (soczewki na noc)

Soczewki ortokorekcyjne dla dzieci (soczewki na noc)

Ortokorekcja – co to jest?

Czym jest ortokorekcja? Dlaczego zastosowanie twardych soczewek kontaktowych, ortokorekcyjnych jest dobrym wyborem? Ortokorekcja jest to niechirurgiczna metoda korekcji krótkowzroczności, jak również astygmatyzmu, która  polega na noszeniu specjalnych, odpowiednio zaprojektowanych soczewek podczas snu. Jest to metoda, w której mają zastosowane gazoprzepuszczalne ortosoczewki, zakładane na noc. Jak one działają? Wykorzystanie ortosoczewek sprawia, iż zmieniają one rogówkę w nocy, a rano, po ich ściągnięciu, pacjent widzi lepiej. Co więcej, nie ma on konieczności noszenia szkieł korekcyjnych czy okularów przez cały dzień. W wyniku zmiany geometrii rogówki dochodzi do optycznego  „skrócenia” gałki ocznej, a co za tym idzie korekcji krótkowzroczności. Ortokorekcja, połączona z atropinizacją, stanowią  jedną z najlepszych dostępnych na rynku metod  hamowania progresji krótkowzroczności. Coraz  większa liczba dzieci i młodzieży zmaga się z tym problemem, a proces zmiany jest szybki i znacząco wpływa na jakość życia. Stosowanie szkieł kontaktowych na dzień nie jest w stanie zagwarantować takiej wygody i nie doprowadzi do spowolnienia postępu wady zwłaszcza jeśli krótkowzroczności towarzyszy astygmatyzm. Twarde soczewki  natomiast są w stanie umożliwić życie bez okularów i  spowolnić pogłębianie się wady.

Ortokorekcja przy często występującej wadzie wzroku u dzieci, osób pracujących…

W sposób szczególny do skorygowania krótkowzroczności, jak również towarzyszącego astygmatyzmu, ortosoczewki stanowią doskonały wybór. Są one polecane przez okulistów przede wszystkim przy krótkowzroczności u dzieci, ale sprawdzają się także u dorosłych,  w szczególności pracujących w trudnych warunkach, gdzie obecność okularów czy zwykłych soczewek, może powodować dyskomfort lub znaczne utrudnienie pracy. Korzystają więc z nich m. in. strażacy, policjanci, piloci samolotów, osoby pracujące na liniach produkcyjnych. Ortokorekcję uważa się dziś za jeden z najlepszych sposobów, aby móc korygować problemy z prawidłowym widzeniem bez poddawania się zabiegowi laserowemu lub chirurgicznemu.

Soczewki ortokorekcyjne dla dzieci na krótkowzroczność  i astygmatyzm.

W przypadku dzieci i młodzieży w dużym stopniu można poprawić widzenie, bez konieczności stosowania laserowej korekcji wzroku.  Metoda ta umożliwia prawidłowe widzenie bez okularów, oraz spowalnia przyrost wady, która w okresie wzrostu organizmu szybko postępuje. Sztywne soczewki działają zupełnie inaczej, niż te miękkie , a kluczowe  znaczenie ma to, iż po przespanej nocy, po ich zdjęciu, można uzyskać dobre widzenie bez konieczności zakładania okularów lub dziennych soczewek kontaktowych, co dla większości dzieci poza oczywistym komfortem, ma ogromny wpływ na jakość życia i poczucie własnej wartości.

Soczewki ortokorekcyjneStosowanie soczewek ortokorekcyjnych jako skuteczny sposób korekcji u pacjentów

Na czym dokładnie polega działanie ortokorekcji? Działanie soczewek jest niezwykle proste. Są one stosowane tylko w trakcie snu, bowiem właśnie wtedy działają one na odnawiający się nabłonek rogówki, będąc dla niej swego rodzaju foremką. Po ich założeniu następuje tak zwana redystrybucja, czyli przesunięcie części płynu komórkowego poza centrum. W ten sposób powierzchnia rogówki staje się bardziej płaska i tym samym zniwelowana zostaje krótkowzroczność. Wykorzystanie zwykłych okularów czy soczewek kontaktowych dziennych, jedynie pozwala lepiej widzieć z daleka, ale nadal prowadzi do narastania wady. Ta metoda korygowania wady wzroku działa zupełnie inaczej niż miękkie soczewki kontaktowe, stąd jest ona tak popularna i pożądana wśród pacjentów.

Poprawa widzenia przy stosowaniu ortokorekcji

Ortokorekcja jest całkowicie odwracalna, bowiem  po zaprzestaniu noszenia ortosoczewek, rogówka wraca powoli do swojego dawnego kształtu. Ta metoda leczenia, spowalnia proces krótkowzroczności, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci i młodzieży.  Dzieje się to  poprzez pełne skorygowanie wady wzroku oraz peryferyjne rozogniskowanie na obwodzie siatkówki przyczyniające się do zmniejszenia progresji wady.

W jaki sposób dobiera się takie soczewki? Podstawą jest wykonanie specjalistycznego, szczegółowego badania,  na podstawie którego w kolejnym etapie zlecane jest wyprodukowanie indywidualnych soczewek pozwalających na ostre widzenie, bez konieczności zakładania okularów czy dziennych soczewek.

Ortosoczewki – zalety

Głównymi zaletami stosowania soczewek ortokorekcyjnych w leczeniu krótkowzroczności jest przede wszystkim to, że są one zakładane wyłącznie na noc, hamują progresję wady, mogą być stosowane przez dzieci i dorosłych, a ich efekt jest całkowicie odwracalny.  Przy narastającej krótkowzroczności stanowią doskonały, w pełni odwracalny i bezpieczny wybór.