Soczewki ortokorekcyjne dla dzieci (soczewki na noc)

Soczewki ortokorekcyjne dla dzieci (soczewki na noc)

Ortokorekcja – co to jest?

Czym jest ortokorekcja? Dlaczego zastosowanie twardych soczewek kontaktowych, ortokorekcyjnych jest dobrym wyborem? Ortokorekcja jest to niechirurgiczna metoda korekcji krótkowzroczności, jak również i astygmatyzmu, która to polega na noszeniu specjalnych, odpowiednio zaprojektowanych soczewek. Jest to nowa metoda, w której kluczowe znaczenie mają właśnie zastosowane gazoprzepuszczalne ortosoczewki, jakie to zakłada się na noc. Jak one działają? Wykorzystanie ortosoczewek sprawia, iż zmieniają one rogówkę w trakcie nocy i rano, po ich ściągnięciu, pacjent widzi lepiej. Co więcej, nie ma on konieczności noszenia szkieł korekcyjnych czy też okularów.

W wyniku krótkowzroczności, następuje ograniczenie nadwzrocznego rozogniskowania obwodowego na siatkówce oka. Takie więc rozogniskowanie w obwodzie siatkówki to podstawa, aby móc soczewki tego typu u pacjenta zastosować. Ortokorekcja, połączona wraz z atropinizacją, stanowią najlepszą z dostępnych na rynku metod działania, wśród pacjentów z wadą wzroku, jaką jest krótkowzroczność czy też delikatna postać astygmatyzmu. Kiedy takie połączenie sprawdzi się najlepiej? Jeśli następuje narastanie ujemnej wady wzroku w tempie > 1 dioptria /rok. Rozwój krótkowzroczności jest ogromny. Coraz więcej osób zmaga się z tym problemem, a proces zmiany jest szybki i znacząco wpływający na jakość życia. Stosowanie szkieł kontaktowych na dzień nie jest w stanie zagwarantować takiej wygody i nie doprowadzi do spowolnienia zahamowania postępu wady. Twarde soczewki zaś są w stanie umożliwić i życie bez okularów i spowolnienie pogłębiania się tej właśnie wady.

Ortokorekcja wzroku przy często występującej wadzie wzroku u dzieci, osób pracujących…

W sposób szczególny do skorygowania wady krótkowzroczności, jak również i delikatnej postaci astygmatyzmu, takie soczewki stanowią doskonały wybór. Są one polecane przez okulistów przede wszystkim przy krótkowzroczności u dzieci, ale sprawdzają się także i u dorosłych, szczególnie osób pracujących w trudnych warunkach, gdzie obecność okularów czy zwykłych soczewek, może powodować dyskomfort czy duże utrudnienie. Korzystają więc z nich m.in strażacy, policjanci, piloci samolotów, osoby pracujące na liniach produkcyjnych. Ortokorekcję uważa się dziś za jeden z najlepszych sposobów, aby móc korygować problemy z prawidłowym widzeniem.

Soczewki ortokorekcyjne dla dzieci na krótkowzroczność i delikatną postać astygmatyzmu

W przypadku małych dzieci, w dużym stopniu można poprawić widzenie, bez konieczności stosowania laserowej korekcji wzroku. Taka metoda całkowicie może poprawić widzenie i zapewnić odpowiednie skorygowanie wady wzroku. Wiadomo, że te narastają i jeśli nie rozpocznie się odpowiedniego leczenia, wada będzie się pogłębiać. Sztywne soczewki działają zupełnie inaczej, niż te miękkie i kluczowe w nich znaczenie ma to, iż po przespanej nocy, po ich zdjęciu, można uzyskać dobre widzenie bez konieczności zakładania okularów lub soczewek kontaktowych, co dla większości dzieci jest dużym problemem.

Stosowanie soczewek ortokorekcyjnych jako skuteczny sposób korekcji u pacjentów

Na czym dokładnie polega działanie ortokorekcji? Działanie soczewek jest niezwykle proste. Są one stosowane tylko w trakcie snu, bowiem właśnie wtedy działają one na odnawiający się nabłonek rogówki, będąc dla niej swego rodzaju foremką. Po ich założeniu następuje tak zwana redystrybucja, czyli przesunięcie części komórek nabłonka poza centrum. W ten sposób powierzchnia rogówki staje się bardziej płaska i tym samym zniwelowana zostaje krótkowzroczność. Wykorzystanie okularów czy soczewek kontaktowych dziennych, jedynie pozwala lepiej widzieć z daleka, ale dalej prowadzi do narastania wady. Ta metoda korygowania wady wzroku działa zupełnie inaczej niż miękkie soczewki kontaktowe, stąd jest ona tak popularna i pożądana wśród pacjentów.

Poprawa widzenia przy stosowaniu ortokorekcji

Ortokorekcja jest całkowicie odwracalna, bowiem po ściągnięciu soczewek, rogówka wraca powoli do swojego dawnego kształtu, jednak taka metoda ,,leczenia”, spowalnia proces krótkowzroczności, co jest szczególnie ważne w przypadku małych dzieci. Jak wygląda działanie takiej soczewki na narząd wzroku? Po założeniu takich soczewek zmienia się kształt rogówki, prowadząc do zmniejszenia rozmycia peryferyjnego obrazu siatkówkowego. W ten sposób następuje zwiększenie wzrostu długości gałki ocznej, doprowadzając do progresji krótkowzroczności.

W jaki sposób dobiera się takie soczewki? Podstawą jest wykonanie badania optometrycznego, które to pozwala wykonać niezbędne pomiary układu wzrokowego, jednocześnie sporządzając mapę topograficzną rogówki. Na podstawie topografii, czyli mapy rogówki, wykonywane są soczewki, które pozwalają widzieć lepiej, bez konieczności zakładania okularów czy dziennych soczewek. Ostre widzenie w ciągu dnia jest możliwe, nawet u osób krótkowzrocznych, stąd też jak najbardziej na takie rozwiązanie warto postawić.

Ortosoczewki – zalety

Głównymi zaletami stosowania tych właśnie soczewek do korekcji wady krótkowzroczności i delikatnej postaci astygmatyzmu jest przede wszystkim to, że nosi się je tylko w trakcie snu, że powstrzymują one pogłębianie się wady, a ponadto również efekty jej działania są odwracalne. I co ważne, sprawdzają się one również i u dzieci. Czy są inwazyjne? Absolutnie nie. Przy narastającej krótkowzroczności, jak najbardziej stanowią doskonały, w pełni odwracalny i bezpieczny wybór.